Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak Rozpoznać Typ Porowatości Włosów: Praktyczny Przewodnik

2023-06-03
Jak Rozpoznać Typ Porowatości Włosów: Praktyczny Przewodnik

Jak Rozpoznać Typ Porowatości Włosów: Praktyczny Przewodnik

Włosy to niezwykłe ważny element naszego wizerunku, które wymaga specjalnej uwagi i pielęgnacji. Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na to, jak powinniśmy je pielęgnować, jest ich rodzaj porowatości. Rozpoznanie, czy twoje włosy są o niskiej, średniej czy wysokiej porowatości, pomoże ci dobrać odpowiednie produkty i metody pielęgnacyjne.

Czym Jest Porowatość Włosów?

Porowatość włosów określa zdolność kosmyków do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci oraz substancji odżywczych. Istnieją trzy główne typy porowatości:

 1. Niska Porowatość: Włosy o niskiej porowatości mają zamknięte łuski, co sprawia, że trudniej jest im wchłaniać wilgoć. To może skutkować szybszym obciążaniem kosmyków i trudnością w ich nawilżaniu.

 2. Średnia Porowatość: Włosy o średniej porowatości są zazwyczaj łatwiejsze w pielęgnacji. Ich łuski są umiarkowanie otwarte, co pozwala na odpowiednie wchłanianie wilgoci i składników odżywczych.

 3. Wysoka Porowatość: Włosy o wysokiej porowatości mają otwarte łuski, co sprawia, że łatwo absorbują wilgoć. Jednakże, równie szybko jak wchłaniają, tak samo szybko mogą tracić wilgoć.

Jak Rozpoznać Typ Porowatości Włosów?

Oto kilka prostych sposobów, które pomogą ci określić, jaka jest porowatość twoich włosów:

1. Test Pływania: Umieść pojedynczy włos w szklance z wodą. Obserwując zachowanie włosa można wstępnie ocenić typ porowatości:

 • Włosy Niskoporowate: Włosy unosi się na powierzchni wody. To znak, że trudno im dostarczyć wilgoci, ale raz nawilżone, utrzymują ją długo.
 • Średnioporowate Włosy: Włosy unoszą się, ale to nie trwa zbyt długo. To idealna równowaga między zatrzymywaniem wilgoci a przepuszczaniem substancji odżywczych.
 • Wysokoporowate Włosy: Włosy toną szybko. To oznacza, że łatwo chłoną wilgoć, ale też szybko się wysuszają.

2. Test Łuski: Patrz na swoje włosy pod mikroskopem lub lupą. Jeśli łuski są szczelnie zamknięte, masz niską porowatość. Jeśli są umiarkowanie otwarte, masz średnią porowatość. Jeśli są szeroko otwarte, masz wysoką porowatość.

3. Analiza Wchłaniania: Spróbuj delikatnie spryskać włosy produktem na bazie wody, np. nawilżającym sprayem. Obserwuj jak pasma włosów będą wchłaniały niesiony płyn:

 • Włosy Niskoporowate: Wchłanianie wody trwa dłużej. Wilgoć nie wnika szybko w strukturę włosa.
 • Włosy Średnioporowate: Włosy wchłaniają wodę równomiernie i stosunkowo szybko.
 • Włosy Wysokoporowate: Włosy szybko chłoną wodę, ale mogą być też podatne na szybkie wyparowywanie wilgoci.

4. Obserwacja Wyglądu

 • Włosy Niskoporowate: Wyglądają zdrowo, ale mogą reagować ciężko na nadmiar produktu. Często są błyszczące i gładkie.
 • Włosy Średnioporowate: Elastyczne, łatwo się układają i utrzymują stylizację.
 • Włosy Wysokoporowate: Mogą wydawać się bardziej szorstkie, suche lub zniszczone. Często potrzebują intensywnej pielęgnacji.

Jak Pielęgnować Włosy w Zależności od Poziomu Porowatości?

 1. Niska Porowatość: Wybieraj lekkie produkty, które nie będą obciążać włosów. Stosuj ciepłe okłady lub maski, aby otworzyć łuski i umożliwić lepsze wchłanianie składników.

 2. Średnia Porowatość: Masz szeroki zakres opcji. Stosuj nawilżające produkty regularnie i zadbaj o zrównoważoną dietę bogatą w składniki odżywcze.

 3. Wysoka Porowatość: Skup się na zatrzymywaniu wilgoci. Używaj olejów i masła, aby zabezpieczyć wilgoć w włosach. Stosuj produkty, które pomagają zamykać łuski.

Dlaczego To Ważne?  

Dobrze dobrana pielęgnacja dostosowana do poziomu porowatości pozwala na maksymalne wydobycie piękna Twoich włosów. Odpowiednie nawilżenie i ochrona przed utratą nawilżenia to klucz do zdrowych i promiennych włosów.  

Teraz, gdy rozumiesz porowatość swoich włosów, możesz wybierać produkty i metody pielęgnacji z większą pewnością i precyzją. Oto droga do zdrowszych, bardziej lśniących włosów, które oczarują Ciebie i innych!

Pamiętaj, że rodzaj porowatości włosów może się zmieniać w odpowiedzi na różne czynniki, takie jak suszenie, używanie prostownicy, farbowanie lub ekspozycja na słońce. Dlatego warto regularnie monitorować i dostosowywać swoją pielęgnację do zmieniającej się struktury włosów.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 60 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Zamówienie przyszło bardzo szybko, zawartość zgodna z opisem w estetycznym opakowaniu.
2024-02-19
Dziękuję bardzo za współpracę. Towar jest bardzo dobrze zapakowany. polecam
pixel